Chrzest Polski? Nie wiemy o nim zbyt wiele. Sporo możemy jednak wywnioskować, przedzierając się przez gąszcz historycznych faktów. Zrobiliśmy to. Poniżej, krótko i konkretnie – to, o czym warto wiedzieć w 2016 roku:

1. Chrzest Polski czy chrzest Mieszka?

Mieszko I (Chrzest Polski - 3 rzeczy, które musisz wiedzieć)Pokonać Wichmana

Jest rok 963. Politycznej karierze Mieszka I grozi katastrofa. Adoptowany syn cesarza Ottona – Wichman sprzymierza się z Wieletami. Nie bacząc na konsekwencje, buntownik i awanturnik odnosi dwa krwawe zwycięstwa nad wojami Mieszka i zgarnia ogromne łupy. Co najgorsze jednak, zabija książęcego brata. Mieszko musi działać.

Nie dla pogan

Mieszkowi I potrzebny jest silny sojusznik. Zarzuca więc sieć na Czechów – nie dlatego, że ich specjalnie ceni, czy lubi, ale dlatego, że współpracują z jego zaciętymi wrogami – Słowianami Połabskimi. W ten prosty sposób Mieszko wkracza pomiędzy sojuszników, podwaja siłę bojową i pokazuje niemieckiemu cesarzowi Ottonowi, że będzie w stanie rozprawić się z Wichmanem. Otton liczy na Mieszka, chce przecież stabilności i spokoju na wschodnich granicach Rzeszy.

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze Mieszkowi pełnego sojuszu z Cesarstwem Niemieckim. Na drodze stoi tylko jedna, maleńka przeszkoda… Mieszko i jego lud są poganami.

Siedem żon i polityczna taktyka

Mieszko układa więc dalej skomplikowane puzzle. Trzeba przyznać – ma głowę na karku. Wie, że aby upiec na jednym ogniu dwie pieczenie, musi znaleźć pobożną żonę, koniecznie Czeszkę. Dla korzyści, których się spodziewa, gotów jest do poświęceń, na przykład – jeśli wierzyć Gallowi Anonimowi – rezygnacji z wdzięków dotychczasowych siedmiu (!) żon. W perspektywie ma też przyjęcie wiary chrześcijańskiej, z którym wiążą się kolejne wyrzeczenia. Ale czegóż nie robi się dla…

Koniec końców Dobrawa, z orszakiem, w którym wędrowali m.in. chrześcijańscy duchowni, przybyła do kraju Polan, została żoną Mieszka, a nieco później książę – ponoć za jej gorącymi namowami – przyjął chrzest i stał się (przynajmniej formalnie) gorliwym chrześcijaninem.

Nie ulega wątpliwości, iż Mieszko – poślubiając Dobrawę i przyjmując chrzest – kierował się doraźnymi interesami politycznymi. Z pewnością jednak zdawał sobie sprawę, że korzyści i skutki wynikające z przyjęcia chrześcijaństwa będą dalekosiężne, że całkowicie odmienią jego kraj, że wprowadzą jego mieszkańców do zupełnie innej strefy kulturowej.

prof. dr hab. tomasz jasiński

Jakkolwiek by na to nie patrzeć, chrzest Mieszka I otworzył naszym przodkom drzwi do świata niezwykłych bogactw tradycji i kultury europejskiej. Dlatego to przełomowe wydarzenie można chyba śmiało określać mianem: chrzest Polski, mimo, iż faktycznie dotyczyło ono z wyłącznie władcy Polan.


Dobrawa – dobra, czy przebiegła?

Dobrawa (Chrzest Polski - 3 rzeczy, które musisz wiedzieć)Czy aby na pewno panna?

Zacni kronikarze – biskup Merseburga, Thietmar oraz lepiej nam znany Gall Anonim, twierdzą, że Mieszko I wyrzekł się pogaństwa wyłącznie dzięki starszej od siebie, pięknej i mądrej czeskiej księżniczce Dobrawie. Zaglądamy zatem do kronik Czecha zwanego Kosmas. Twierdzi on, że zanim Dobrawa ruszyła w podróż do kraju Polan, zdjęła z głowy chustę… mężatki, by znów założyć panieński wianek. Czyżby wychodząc za Mieszka nie była panną? Co jeszcze kryją mroki dziejów?

Babka morduje teściową

Przyjrzyjmy się rodzinie Dobrawy. Łatwo zrozumieć, że dobrej księżniczce, nie brakowało sprytu i determinacji:

(…) wywodziła się z dynastii Przemyślidów: najbardziej brutalnej, bezwzględnej i cynicznej rodziny w tej części Europy. Ojciec księżnej zabił rodzonego brata, by przejąć tron. Jej babka zamordowała swoją teściową, by zgromadzić w swoim ręku pełnię władzy.

Cel uświęca środki

Jeszcze ciekawiej robi się, gdy poczytamy kroniki Thietmara:

Umyślnie postępowała ona przez jakiś czas zdrożnie, aby później móc długo działać dobrze. Kiedy mianowicie po zawarciu wspomnianego małżeństwa nadszedł okres wielkiego postu i Dobrawa starała się złożyć Bogu dobrowolną ofiarę przez wstrzymywanie się od jedzenia mięsa i umartwianie swego ciała, jej małżonek namawiał ją słodkimi obietnicami do złamania postanowienia. Ona zaś zgodziła się na to w tym celu, by z kolei móc tym łatwiej zyskać u niego posłuch w innych sprawach. Jedni twierdzą, iż jadła ona mięso w okresie jednego wielkiego postu, inni zaś, że w trzech takich okresach. Dowiedziałeś się przed chwilą, czytelniku, o jej przewinie, zważ teraz, jaki owoc wydała jej zbożna intencja. Pracowała więc nad nawróceniem swego małżonka i wysłuchał jej miłościwy Stwórca.

Wychodzi na to, że pochodząca z rodziny krwawych morderców księżniczka Dobrawa – być może już wcześniej mężatka – celowo zajadając w Wielkim Poście mięso, przyczyniła się walnie do nawrócenia swego świeżo poślubionego małżonka i wprowadzenia Polan w świat chrześcijaństwa…


966… A może jednak nie?

966 (Chrzest Polski - 3 rzeczy, które musisz wiedzieć)Kto popełnił błąd?

Skąd wiemy, kiedy miał miejsce chrzest Polski? Informacja znajduje się w tzw. rocznikach – spisie najważniejszych wydarzeń, prowadzonym w epoce średniowiecza. Zazwyczaj na początku danego zapisu widniała data (rok zapisany cyframi rzymskimi), a później kilka słów opisujących wydarzenie.

A oto zapis z Rocznika kapitulnego polskiego:

DCCCCLXV Dubrouka ad Meskonem venit (=965 Dubrowka przybyła do Mieszka)

DCCCCLXVI Mesco dux Polonie baptizatur (=966 Mieszko książę Polski został ochrzczony)

Wszystko w porządku. Bez wątpienia 966.

Ale oto opis tych samych wydarzeń w tzw. Roczniku dawnym:

DCCCCLXVI Dubrouka venit ad Miskonem (=966 Dubrowka przybyła do Mieszka)

DCCCCLXVII Mysko dux baptizatur (=967 Mieszko książę został ochrzczony)

Cóż, nie trzeba sokolego oka, by dostrzec, że coś tu nie gra. Dwie wersje? Różni kronikarze? Zwykła pomyłka?

Jan Długosz vs. profesor Labuda

Odpowiedź przynosi prarocznik moguncki, z którego korzystali autorzy wspomnianych wyżej roczników dawnego i kapitulnego. Gdy w 975 roku ów prarocznik dotarł do Krakowa, wpisano do niego datę 966, jako rok chrztu Mieszka I. Można przypuszczać, że po 9 latach w miarę dobrze pamiętano, w którym to było roku. Znacznie bardziej prawdopodobne, że w jednym z tworzonych później roczników, skrybie zdarzył się po prostu niewielki (!) błąd.

I choć Jan Długosz pogłębia zamieszanie, twierdząc, że chrzest Polski nastąpił w roku 965, szczegółowa analiza najstarszych roczników, przeprowadzona przez prof. Gerarda Labudę, dowodzi niemal z pewnością, iż Mieszko formalnie porzucił pogaństwo w roku 966.

 

Żródła: 1, 2, 3